Henne

Morocco_henne_patterns_ (31)

Henne to inaczej tatuaż tymczasowy, zwany też mehndī (w Indiach i Azji) i harqus (w krajach Maghrebu). Wykonuje się go za pomocą zielonej pasty, zrobionej ze sproszkowanych liści lawsonii, soku z cytryny i cukru. Pasta powinna mieć konsystencję pasty do zębów. Jako narzędzie aplikacji w Maroku służy strzykawka z obciętą igłą.

Morocco_henne_patterns_ (13)

Henne jest domeną kobiet. Wykonuje się ją w celach dekoracyjnych, magicznych i ochronnych. Do niedawna henne była uzupełnieniem tatuażu permanentnego, który kobiety robiły na twarzy i rękach. Henne robi się podczas rytuałów przejścia, by „upolować” mężczyznę, podczas ceremonii zaślubin, w celu ochrony „przed złym okiem” oraz zapewnienia sobie pomyślności. Po ślubie henne robi się by wspomóc płodność. Ja już kobieta jest w ciąży, ozdabia brzuch, by dziecko dobrze się rozwijało. Małe dzieci ozdabia się henne, by były szczęśliwe w życiu i nie imało się ich żadne zło.

Morocco_henne_patterns_ (15)

Henne wykonuje się przeważnie na zewnętrznej i/lub wewnętrznej części dłoni, na stopach i na przedramieniu. Można też ozdobić brzuch, plecy, dekolt a nawet twarz. Ograniczeń właściwie nie ma, bo henne jest produktem naturalnym, nie powodującym uczuleń a wręcz posiadającym właściwości lecznicze.

Morocco_henne_patterns_ (29)a

Tradycyjne wzory henne zostały wykształcone przez lata i każdy zawijas coś oznacza. Każde plemię ma swoje rysunki, które rozumie i przekazuje ich znaczenie kolejnym pokoleniom. Obecnie wzory henne w dużej mierze opierają się jednak na wyobraźni artysty. Są to najczęściej impresje rośllinno – geometryczne. Prawda, że piękne? Jeśli chcecie zobaczyć więcej wzorów henne, zajrzyjcie na: babafricatravel.wordpress.com

Morocco_henne_patterns_ (19)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>