Laylat al-Qadr, Leilat Sabaawachrine w Maroku

morocco_childrens_fashion

Ramadan ma się ku końcowi. Przedwczoraj był ważny jego moment – Noc Mocy (Laylat al-Qadr). Tej nocy przebaczane są wszystkie grzechy, zsyłane są na ludzi błogosławieństwa i wysłuchiwane prośby, które aniołowie zanoszą prosto do Allaha. Najpobożniejsi studiują koran, oddają się medytacjom na temat wiary i modlitwom. Nierzadko spędzają kilka dni w meczecie, pogrążając się w swoistym transie.

Tymczasem tej samej nocy na ulicach odbywa się kolorowy spektakl, którego uczestnikami są dzieci. To 27 Noc Ramadanu (Leilat Sabaawachrine), czyli ich, od dawna wyczekiwane, święto. Szczególnie dziewczynek, które ubierają się tego dnia jak dorosłe kobiety, idące na imprezę. Zakładają nowe kaftany, biżuterię (w tym tiarę), malują się i robią henne na dłoniach i stopach. Tak przebrane wychodzą na ulicę, robią pamiątkowe zdjęcia i zbierają komplementy oraz słodycze. Bardzo ciekawa noc.

A już jutro koniec ramadanu! Będę mogła kupić mleko w sklepiku z samego rana. Mała rzecz a cieszy ;)

morocco_childrens_fashion_2

Najbliższy weekend to l’Eid el Fitr – wielkie święto rozpusty po 30-dniowym poszczeniu. To czas na spotkania z rodziną, obdarowywania się prezentami i cieszenia się, że ramadan minął. To również czas na rytualne pójście do hammamu i pomalowanie dłoni oraz stóp wzorami henne. Tradycyjnie muzułmanki depilują w tym czasie całe ciało a okolice bikini również pokrywają henną, by ukoić swędzenie. Co kraj (religia), to obyczaj. W następnym tygodniu życie wróci do normalnego rytmu.

L’Eid Mubarak

Laylat-Al-Qadr_children_2_morocco_fes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>