Malownicze marokańskie drzwi – część 1

Drzwi wejściowe w marokańskich medynach to niekończąca się feeria barw, faktur i kształtów. Mienią się tysiącami kolorów i wzorów a osadzone są nierzadko w niemniej kolorowych ścianach. Każde miasto ma swoją specyfikę. Na przykład w Fezie i Marrakeszu dominują drzwi drewniane, często obramione rzeźbionymi i/lub malowanymi we wzory portalami i daszkami. W Chefchaouen drzwi, podobnie jak ściany, są w kolorze niebieskim, niezależnie od rodzaju materiału, z którego są wykonane. W Kasbie Oudaya w Rabacie drzwi mogą być w różnych kolorach, z przewagą niebieskiego i surowego drewna, posiadają dodatkowo piękne kamienne lub drewniane portale w stylu portugalskim. Podobne portale znajdziemy w innych przybrzeżnych miastach: El Jadida, Essaouira, Asilah itp. W medynie Tetuanu wszystkie drzwi mają natomiast kolor zielony. Osobnym zjawiskiem są proste metalowe drzwi, prowadzące do biedniejszych domów, sklepów bądź warsztatów. Nie mając ciekawej faktury lub kształtu, oferują przechodniom geometryczne lub roślinne wzory oraz wszystkie kolory tęczy – każdy właściciel wybiera swoje ulubione. Niektórzy posuwają się dalej i malują na drzwiach grafitti, postaci ludzkie lub zwierzęta. Takie drzwi można na przykład znaleźć w Taghazout.

Niektóre drzwi lśnią nowością, na niektórych czas odcisnął swe piętno, przez co stały się jeszcze ciekawsze, gdyż do wzorów namalowanych ręką ludzką, doszły „wzory” powstałe dzięki odpadającej farbie, czy rdzy.

Jakiekolwiek by nie były, drzwi tworzą unikalną atmosferę w medynach marokańskich. Nierzadko są jedyną wizytówką domu, bo fasady potrafią być nudno – takie same. Po drzwiach można poznać, czy za nimi znajduje się biedny czy bogaty dom, meczet lub pałac.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć kolorowych drzwi marokańskich. Na pewno któreś Wam się spodobają. Może zachęcą do przyjazdu do egzotycznego Maroka? Dziś część pierwsza albumu. Miłego! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>